T N V J
مجله مجازی علوم اعصاب تربت حیدریه
Tuesday, 11 August , 2020
امروز : سه شنبه, ۲۱ مرداد , ۱۳۹۹ - 22 ذو الحجة 1441
  پرینتخانه » مقالات تاریخ انتشار : ۱۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۹:۳۷ | 3636 بازدید |

اثر کافئین بر روی یادگیری و حافظه در موش صحرایی

کافئین یکی از مواد متیل گزانتینی است که از طریق مهار تجزیه آدنوزین مونوفسفات حلقوی منجر به افزایش کلسیم داخل سلولی در سلول‌های مختلف می شود.
اثر کافئین بر روی یادگیری و حافظه در موش صحرایی

 خلاصه سابقه و هدف:

کافئین یکی از مواد متیل گزانتینی است که از طریق مهار تجزیه آدنوزین مونوفسفات حلقوی منجر به افزایش کلسیم داخل سلولی در سلول‌های مختلف می شود.

 ممکن است از این طریق نقشی در روند تقویت یادگیری و حافظه داشته باشد، بنابراین در مطالعه حاضر این اثر کافئین مورد بررسی قرار گرفته است.

مواد و روش ها:

برای انجام آزمایش تعداد ۳۰ سر موش صحرایی با وزن ۲۵۰ – ۳۰۰  گرم به ۵ گروه تقسیم شدند، که چهار گروه به عنوان مورد و یک گروه به عنوان شاهد در نظر گرفته شد.

 سپس به گروه‌های مورد دوره های مختلف کافئین (۱۰، ۲۰، ۴۰ و ۸۰ میلی گرم در کیلوگرم ) در حجم ۳ml/kg سرم فیزیولوژی به صورت داخل صفاقی تزریق شد. ۳۰ دقیقه پس از تزریق با استفاده از روش اجتنابی فعال یک طرفه میزان یادگیری آنها مورد بررسی قرار گرفت. بعد از گذشت یک هفته حافظه کوتاه مدت و با گذشت ۲۱ روز حافظه دراز مدت بررسی شد.

 یافته ها:

 نتایج به دست آمده از این پژوهش نشان داد که کافئین یک اثر وابسته به دوز بر روی یادگیری حافظه دارد. به طوری که میانگین درصد یادگیری و حافظه کوتاه مدت در دوزهای ۱۰ ۲۰ و ۴۰ میلی گرم در کیلوگرم نسبت به گروه شاهد افزایش داشته ولی در دوز ۸۰ میلی گرم بر کیلوگرم کاهش داشته است.

 افزایش یادگیری تنها در دوز ۱۰ میلی گرم بر کیلوگرم تفاوت معنی‌دار داشت. (p<0/05) در مورد حافظه کوتاه مدت دوزهای ۱۰ ۲۰ و ۴۰ میلی گرم در کیلوگرم نسبت به گروه شاهد تفاوت معنی داری داشت(p<0/001)  و در مورد حافظه دراز مدت نسبت درصد فراخوانی به حافظه در دوزهای ۱۰، ۲۰ و ۴۰ میلی گرم در کیلوگرم نسبت به گروه شاهد افزایش یافته اما در دوز ۸۰ میلی گرم در کیلوگرم کاهش نشان داد(p<0/001) .

نتیجه گیری:

نتایج حاصل از این پژوهش موید این است که کافئین در دوزهای پایین موجب تقویت یادگیری و حافظه شده اما در دوزهای بالاتر این روند را تضعیف می کند.

 

 

نویسنده : پرنیان نظافت |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 1
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.