T N V J
مجله مجازی علوم اعصاب تربت حیدریه
Tuesday, 11 August , 2020
امروز : سه شنبه, ۲۱ مرداد , ۱۳۹۹ - 22 ذو الحجة 1441
  پرینتخانه » آخرین اخبار, آخرین یافته های علوم اعصاب تاریخ انتشار : ۱۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۲ | 1861 بازدید |

استرس با مغز چه می کند؟

یک مطالعه جدید نحوه تغییر مغز در نتیجه استرس مزمن را روشن می کند. انتشار انتخابی نورآدرنالین مناطق مختلف مغز را مجدد به هم ارتباط می دهد. فعالیت در آمیگدال و شبکه هایی که محرک های حسی را پردازش می کنند افزایش می یابد.
استرس با مغز چه می کند؟

محققان  ETH Zurich برای اولین بار نشان داده اند که انتشار انتخابی انتقال دهنده عصبی نورآدرنالین ارتباط بین شبکه های بزرگ در مغز را تنظیم می کند. یافته های آنها بینشی از روند سریع عصبی که در شرایط استرس زا در مغز رخ می دهد را ایجاد می کند.

در لحظات استرس حاد – به عنوان مثال ، یک وضعیت تهدید کننده زندگی در جاده – مغز ما فقط بخشی از یک ثانیه زمان دارد تا واکنش نشان دهد. این توجه را به مهمترین نشانه های محیطی برای گرفتن تصمیمات زندگی یا مرگ در کسری از ثانیه جلب می کند. برای تحقق این امر ، باید با تشکیل شبکه های به اصطلاح عملکردی ، ارتباطات کارآمد و سریع بین مناطق مختلف مغز برقرار شود.

چگونگی هدایت این فرایندهای سریع در مغز تاکنون مشخص نیست. آزمایشات بر روی انسان نقش مهمی برای انتقال دهنده عصبی نورآدرنالین (نوراپی نفرین)، که مغز در مواقع استرس زا به مقدار زیادی آزاد می کند، در نظر می گیرد. با این وجود، نمی توان این تئوری را در افراد به شکل مستقیم بررسی کرد، زیرا آزادسازی نورآدرنالین نمی تواند به صورت انتخابی تغییر داده شود.

دو تیم تحقیقاتی ETH Zurich به سرپرستی یوهانس بوهاچک و نیکول وندروث برای حل این مشکل دشوار به نیروها پیوستند. آزمایش بر روی حیوانات به محققان اجازه داد برای اولین بار ثابت كنند كه آزاد شدن نورآدرنالین به خودی خود كافی است تا بتواند مناطق مختلفی از مغز را خیلی سریع متصل كند. در این آزمایشات ، دانشمندان آخرین ترفندهای ژنتیکی را برای تحریک یک مرکز کوچک در مغز موش استفاده کردند: لوکوس سرولئوس، که نورآدرنالین کل مغز را تأمین می کند.

محققان ETH ، در هنگام تحریک ترشح نورآدرنالین از مغز حیوانات بیهوش تصویربرداری MRI انجام دادند.

نتایج حیرت انگیز

دانشمندان از نتایج شگفت زده شدند: آزاد شدن انتخابی نورآدرنالین الگوهای اتصال بین مناطق مختلف مغز را به نوعی ارتباط داد که بسیار شبیه به تغییرات مشاهده شده در انسان در معرض استرس حاد بود. شبکه هایی که محرک های حسی را پردازش می کنند، مانند مرکز بینایی و شنوایی مغز، بیشترین افزایش فعالیت را نشان دادند. افزایش مشابهی در فعالیت شبکه آمیگدال مشاهده شد، که با حالت اضطراب همراه است.

Valerio Zerbi ، نویسنده اول مطالعه منتشر شده و متخصص در تکنیک های MRI در موش ها ، بیان کرد: “من نمی توانستم باور کنم که شاهد چنین اثرات قوی هستیم.” علاوه بر این ، محققان توانستند نشان دهند مناطقی از مغز که  یک واکنش ویژه به انتشار استرس مانند نورآدرنالین نشان می دهند، دارای تعداد زیادی گیرنده خاص نیز برای شناسایی آن هستند.

بوهاچک می گوید: “به طور کلی ، نتایج ما نشان می دهد که تکنیک های جدید تصویربرداری در مدل های حیوانی می توانند ارتباطاتی را نشان دهند که به ما امکان درک عملکردهای اساسی مغز در انسان را می دهد.” محققان امیدوارند که از تجزیه و تحلیلهای مشابه در انسان برای تشخیص بیش فعالی پاتولوژیک سیستم نورآدرنالین استفاده کنند که با اضطراب و اختلالات هراس همراه است.

نویسنده : فرانک جعفری | منبع خبر : ETH Zurich
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.