T N V J
مجله مجازی علوم اعصاب تربت حیدریه
Friday, 24 May , 2019
امروز : جمعه, ۳ خرداد , ۱۳۹۸ - 20 رمضان 1440
  پرینتخانه » آخرین اخبار, آخرین یافته های علوم اعصاب تاریخ انتشار : ۰۹ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۸ | 1144 بازدید |

اضافه وزن بیشتر مربوط به ذهن و ژن های ما است

این مطالعه توسط موسسه و بیمارستان عصبی مونترال (The Neuro) انجام شده و در نشریه آکادمی ملی علوم در تاریخ 28 اوت 2018 منتشر شد، بررسی تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) و داده های آزمایش شناختی روی 1200 نفر، به عنوان بخشی از پروژه اتصال انسان ها بود.
اضافه وزن بیشتر مربوط به ذهن و ژن های ما است

پزشکان باید در نظر داشته باشند که چطور ذهن ما می تواند ما را نسبت به چاقی آسیب پذیر کند و چگونه چاقی به صورت ژنتیکی با ساختار مغز و عملکرد ذهنی در هم تنیده شده است.

محققان دریافتند افرادی که دارای شاخص توده بدنی (BMI) بالا هستند، انعطاف پذیری شناختی، توانایی تاخیر در خشنودی، توانایی حرکتی و حافظه کلامی کمتری را نشان می دهند. آنها همچنین دریافتند افرادی که BMI بالاتری دارند، عمدتا قشر پره فرونتال چپ  ضخیم تر و قشر پره فرونتال راست باریک تر دارند. مطالعات قبلی نشان داده است که آسیب به قشر پره فرونتال راست سبب افزایش اشتها می شود.

افراد دارای BMI بالاتر نیزحجم بیشتری در آمیگدال چپ داشتند که اعتقاد بر این است که در پاسخ به نشانه های غذا نقش مهمی ایفا می کند، همچنین آنها حجم را در ساختارهای انتورینال پاراهیپوکمپ، که با حافظه اپیزودیک و تعدیل مفهوم ارتباط دارند، کاهش دادند. این یک مدل است که در آن افراد در معرض چاقی حساسیت بیشتری نسبت به نشانه های بصری غذا وهمچنین توانایی کمتری جهت مقاومت در برابر آنها با توجه به زمینه منفی خوردن، مانند افزایش وزن دارند.

بسیاری از افراد که خواهر و برادر بودند، از جمله دوقلوهای همسان و برادروار، به محققین اجازه دادند تا ارثی بودن چاقی را با اندازه گیری شاخص توده بدنی تعیین کنند. با استفاده از روش های آماری، محققان دریافتند که بسیاری از صفات شناختی و عصبی، ارتباط ژنتیکی با چاقی دارند. این نشان میدهد که نقشی را که ژنتیک در چاقی ایفا می کند، حداقل تا حدی از طریق آناتومی مغز و اعمال شناختی میتوان بررسی کرد.

Uku Vainik محقق در The Neuro و موسسه روانشناسی در دانشگاه Tartu در استونی میگوید: “این تحقیق در زمینه مداخلات در حال توسعه برای کمک به افرادی که دارای چاقی هستند مفید خواهد بود. برای مثال، اصلاح عوامل عصبی عاطفی با آموزش شناختی، برای بهبود توانایی افراد جهت مقاومت در برابر غذا، میتواند اطمینان بخش باشد. مداخلات نباید تنها بر روی رژیم تمرکز شوند، بلکه باید نمایه عصبی – روحی که به طور ژنتیکی در چاقی دخالت دارد را در نظر بگیرند. این مداخلات ممکن است به افراد کمک کنند علی رغم الگوی ژنتیکی خود، لاغر بمانند.”

دکتر Alain Dagher، نویسنده ارشد این مقاله می گوید: “این تفسیر،حمایت از نظریه ای است که بیان میکند وزن بدن انسان ها تا حدودی تحت کنترل سیستم های سطح بالاتر مغز است (که در شناخت، تصمیم گیری و انگیزه دخیل هستند). “علاوه بر این، به نظر می رسد تفاوت های فردی در این سیستم های مغزی که تنظیم کننده مصرف غذا هستند نسبتا قابل وراثت است.

نویسنده : پرنیان نظافت | منبع خبر : موسسه روانشناسی دانشگاه Tartu
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.