T N V J
مجله مجازی علوم اعصاب تربت حیدریه
Friday, 24 May , 2019
امروز : جمعه, ۳ خرداد , ۱۳۹۸ - 20 رمضان 1440
  پرینتخانه » آخرین اخبار, آخرین یافته های علوم اعصاب تاریخ انتشار : ۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۷ | 1332 بازدید |

تنوع ژنتیکی باعث بهبود ترجمه می‌شود

طبق مطالعه ای که توسط مؤسسه ملی بهداشت و درمان انجام گرفت، تأمین تنوع ژنتیکی در یک مدل موش از بیماری آلزایمر، همپوشانی بیشتر با ویژگی‌های ژنتیکی، مولکولی و بالینی این بیماری فراگیر انسان را به همراه داشت.
تنوع ژنتیکی باعث بهبود ترجمه می‌شود

با توجه به مطالعه ای که توسط مؤسسه ملی بهداشت و درمان انجام گرفت، تأمین تنوع ژنتیکی در یک مدل موش از بیماری آلزایمر، همپوشانی بیشتر با ویژگی‌های ژنتیکی، مولکولی و بالینی این بیماری فراگیر انسان را به همراه داشت. این مطالعه همچنین نشان می‌دهد که افزودن تنوع ژنتیکی ممکن است کلیدی برای بهبود قدرت پیش بینی با استفاده از مدل‌های موش و افزایش قابلیت استفاده آنها برای تحقیقات پزشکی دقیق برای آلزایمر باشد.

ریچارد جود هودز، مدیر ارشد موسسه تحقیقاتی گفت: ” این اولین مطالعه است که نشان می‌دهد می‌توان بسیاری از ویژگی‌های مولکولی بیماری آلزایمر را در مدل موش‌های مختلف دستکاری ژنتیکی شده  تکرار کرد. این به یک استراتژی برای استفاده بهتر از مدل‌های حیوانی برای تحقیقات پزشکی دقیق برای بیماری آلزایمر است. ”

بیماری آلزایمر یک اختلال برگشت ناپذیر و پیشرونده مغز است که به آرامی حافظه و مهارت تفکر را نابود می‌کند و در نهایت فرد توانایی انجام وظایف ساده را نیز ندارد. به نظر می‌رسد که ۵٫۵ میلیون آمریکایی ۶۵ ساله و بالاتر، با بیماری آلزایمر، شایع ترین نوع زوال عقل، زندگی می‌کنند.

مدل‌های حیوانی به محققان اجازه می‌دهد جنبه‌های ژنتیکی، مولکولی و حتی رفتاری بیماری را کشف کنند که در انسان قابل انجام نیست. محققان تاکید میکنند که مدل موش با جهش‌های آلزایمر برای تعیین خطر بالا و همچنین ژن‌های محافظ و مکانیزم‌های بیماری، و همچنین به طور موثر مداخلات بالقوه و آزمایش درمان‌های جدید مهم است.

در این مطالعه، محققان این ایده را آزمایش کردند که افزودن تغییرات ژنتیکی واقعی تر در یک مدل موشی آلزایمر، قابلیت ترجمه این مدل را بهبود می‌بخشد، به این معنی که یافته‌ها احتمالا موازی بسیاری از ویژگی‌های پیچیده این بیماری در انسان خواهند بود. برای انجام این کار، یک مدل موس مرسوم آلزایمر(۵XFAD) را با یک مجموعه ژنتیکی از موش‌ها ترکیب کردند. در نتیجه تمام اعضای ترانس ژنیک این خانواده دارای ژن‌های آلزایمر پر خطر هستند اما در عین حال آرایش ژنتیکی بسیار متفاوتی دارند. تجزیه و تحلیل دقیق این پانل جدید موش (که به نام AD-BXD خوانده می‌شود)، درجه بالایی از همپوشانی با ویژگی‌های ژنتیکی، مولکولی، پاتولوژیک و شناختی آلزایمر را نشان می‌دهد. علاوه بر این، در حضور یک ژن خطرناک آلزایمر، تفاوت در زمینه ژنتیک منجر به تفاوت شدید در شروع و شدت علائم پاتولوژیک و شناختی آلزایمر شد.

تیم تحقیقاتی از طریق یک سری تحلیل‌های مقایسه ای، کشف کرد که یک موش سوری  C57BL / 6J، که معمولا برای تولید مدل‌های موش ترانس ژنیک آلزایمر استفاده می‌شود، دارای عوامل مقاومتی است که باعث کاهش تاثیر ژن‌های عامل خطر آلزایمر می‌شود. این یافته جدید دارای دو بعد مهم است. اول، نشان می‌دهد که مدل‌های موش‌های مبتنی بر آلزایمر با این زمینه ژنتیکی مناسب برای آزمایش عوامل جدید درمان نیستند و ممکن است ضعف پیش بینی مطالعات غربالگری دارو را با استفاده از مدل‌های موش‌های ترانس ژنیک آلزایمر فعلی توضیح دهند. دوم، با استفاده از پانل  AD-BXD، ژن‌های محافظتی سلول C57BL / 6J و مکانیسم‌های آنها می‌توانند دقیقا شناسایی شوند که منجر به ایجاد اهداف جدید برای پیشگیری از آلزایمر می‌شود.

نویسندگان اظهار داشتند که پانل AD-BXD یک ابزار جدید برای درک بهتر ماهیت ناهمگن پیری طبیعی و آلزایمر و شناسایی دقیق عوامل مولکولی است که منجر به مقاومت در برابر عوامل خطرزای ژنتیکی و محیطی می‌شود.

پتانسکا، مدیر برنامه در بخش علوم اعصاب NIA می‌گوید: “توانایی مدل سازی تنوع ژنتیکی و تاثیر آن بر جنبه‌های مختلف ریسک بیماری و انعطاف پذیری در موش‌های ترانس ژنیک در یک روش قوی و قابل تجدید، جامعه پژوهش را قادر می‌سازد بسیار سریعتر ماهیت پیچیده آلزایمر را فرابگیرند.”

هدف برنامه بررسی مقاومت آلزایمر که در سال ۲۰۱۷ راه اندازی شد، این است که چرا و چگونه برخی از افراد با وجود علایم بالقوه ژنتیکی یا بیومارکر آلزایمر، مبتلا به دمانس نمی‌شوند. این برنامه برای ایجاد درک عمیق تر مکانیسم چگونگی تعامل عوامل ژنتیکی و محیطی و منجر شدن به انعطاف پذیری شناختی در افرادی که در معرض خطر ابتلا به بیماری آلزایمر قرار دارند و همچنین شناسایی اهداف جدید درمانی برای راهبردهای درمان و پیشگیری دارویی و غیر دارویی می‌باشد.

نویسنده : فرانک جعفری | منبع خبر : مؤسسه ملی بهداشت و درمان
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.