T N V J
مجله مجازی علوم اعصاب تربت حیدریه
Wednesday, 26 June , 2019
امروز : چهارشنبه, ۵ تیر , ۱۳۹۸ - 23 شوال 1440
  پرینتخانه » آخرین اخبار, آخرین یافته های علوم اعصاب تاریخ انتشار : ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۱ | 1282 بازدید |

حساسیت به صدا در گروه های سنی مختلف

دانشمندان علوم اعصابWestern University  تفاوت هایی در نحوه پاسخ دادن به صداها در افراد جوان و مسن پیدا کرده اند. در مطالعهBrainsCAN، محققان دریافتند که مغز با افزایش سن حساسیت بیشتری نسبت به صداها پیدا می کند و احتمالا مشکلات شنیداری در طول عمر پیدا می کنند.
حساسیت به صدا در گروه های سنی مختلف

دانشمندان علوم اعصابWestern University  تفاوت هایی در نحوه پاسخ دادن به صداها در افراد جوان و مسن پیدا کرده اند. در مطالعهBrainsCAN، محققان دریافتند که مغز با افزایش سن حساسیت بیشتری نسبت به صداها پیدا می کند و احتمالا مشکلات شنیداری در طول عمر پیدا می کنند.

دو محقق علوم اعصاب،Björn Herrmann  وIngrid Johnsrude، پاسخ های قشر شنوایی شرکت کنندگان را در دهه ی بیست و شصت سنی آن ها بررسی کردند. بررسی آنها نشان داد در پاسخ به صداهای نرم و صدای بلند تفاوت وجود دارد. یافته های مطالعه آنها در مجله Journal of Neuroscience منتشر شد.

Herrmann، نویسنده اصلی این مطالعه می گوید: “ما افراد جوان و سالخورده ای که شنوایی طبیعی بالینی دارند را تحت نظر قرار دادیم و به بررسی تاثیر افزایش سن بر توانایی مغز در تنظیم حساسیت به سطح صدا پرداختیم”. آنچه که مشاهده کردیم این بود که افراد مسن تر سازگاری کمتری با محیط صوتی خود دارند.”

این مطالعه نشان داد که وقتی جوانان در یک محیط با صدای بلند مانند یک کنسرت راک قرار دارند، مغز آنها نسبت به صداهای نسبتا آرام کاهش حساسیت پیدا می کند. این اجازه می دهد تا شنونده صداهای مرتبط (مانند یک ریف گیتار) را به خوبی بشنود، بدون اینکه صداهای نامرتبط موجب پرت شدن حواس او شود. با این حال محققان دریافتند که افراد مسن به صداها بیش از حد حساس هستند و هردو صداهای آرام و بلند را می شنوند و نمی توانند صداهای نامربوط را نادیده گرفته یا تعدیل کنند. با عدم توانایی کاهش حساسیت به صداهای نامناسب، فرد چالش های شنیداری را تجربه می کند.

هرمان می گوید: “وقتی صدای محیط بلند است، فعالیت مغز در جوان ترها حساسیت به صداهای بسیار آرام را از دست می دهد، زیرا آنها مهم نیستند. در حالی که افراد مسن هنوز هم به این صداهای نسبتا آرام و بی اهمیت حساس هستند.”

مطالعه نشان می دهد که این حساسیت بیش از حد به صداها یکی از دلایلی است که افراد مسن ممکن است به خاطر آن شرایط خاصی مانند یک رستوران با صدای بلند را ناخوشایند بدانند. این همچنین ممکن است توضیح دهد چرا برخی از صداها مزاحمت بیشتری برای آنها دارد.

هرمان توضیح می دهد” این یکی از ویژگی های اساسی سیستم شنوایی است که بتواند به سرعت خود را با هر محیطی که فرد وارد آن می شود تنظیم کند. اگر دیگر این کار انجام نمی شود، ممکن است سیستم شنوایی شما کمی مختل شده باشد. این بدان معنی است که افراد سالخورده ممکن است به راحتی با صداها پریشان شوند یا صداهارا خیلی بلندتر بشنوند”.

از دست دادن شنوایی، ۴۰ درصد افراد بالای ۵۰ ساله یا بیشتر را تحت تاثیر قرار می دهد. در حال حاضر تحقیقات بیشتری در BrainsCAN  در حال انجام است تا درک کنند که چگونه حساسیت بیش از حد به صداها در قشر شنوایی افراد مسن تر، بر تغییرات نوروفیزیولوژیک در دیگر مناطق مغز تاثیر می گذارد.

نویسنده : فرانک جعفری | منبع خبر : Ingrid Johnsrude
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.