T N V J
مجله مجازی علوم اعصاب تربت حیدریه
Friday, 24 May , 2019
امروز : جمعه, ۳ خرداد , ۱۳۹۸ - 20 رمضان 1440
  پرینتخانه » آخرین اخبار, آخرین یافته های علوم اعصاب تاریخ انتشار : ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۴ | 298 بازدید |

علم روان شناختی گرفتن سلفی های دوستانه

بر اساس یک مطالعه در دانشگاه کالیفرنیا ، یک حرکت کوچک سر به چپ یا راست میتواند انسان و سایر گونه های موجودات زنده را قابل دستیابی تر و دوستانه تر نشان دهد. (مانند عکس مونالیزا)
علم روان شناختی گرفتن سلفی های دوستانه

مطالعه قبلی بر روی چهره ، پدیده ای به نام “تمایل سر به چپ”  ، left-gaze bias را معرفی کرد.

این مطالعه نشان داد زمانی که انسان ها به چهره ی دیگری نگاه می کنند، به سمت راست چهره آن فرد به سمت چپ تمایل پیدا میکنند و آن سمت را مدت بیشتری بررسی میکنند.

این پدیده مخصوص انسانها نیست و به نظر میرسد در تمامی گونه های موجودات وجود داشته باشد.

یک یافته ی جالب این بود که سگ های خانگی در برابر چهره ی انسان ها پدیده ی تمایل به سمت چپ را بروز میدهند  اما در مقابل سایر چهره ی سایر سگ ها اینطور نیست.

در مطالعه ی  جدید بر روی تمایل چشم به بالا ، Nicolas Davidenko مشتاق بود ببیند که آیا پدیده تمایل به چپ در صورت های زاویه دار هم رخ می دهد یا خیر، یعنی زمانی که چرخش سر باعث می شود چشم های فرد در ارتفاع متفاوتی مشاهده شوند.

او با استفاده از تکنولوژی پیشرفته دنبال کننده چشم یافت که وقتی سر چند درجه از مرکز جا به جا می شود، پدیده تمایل به چپ از بین میرود.

محققان یافتند که وقتی سر فرد می چرخد، تمایل چشم به بالا بر تمایل به چپ غلبه میکند.

برای مثال وقتی به تصویر مونالیزا نگاه می کنید که سر او کمی چرخیده است ، توجه شما به چشم راست او هدایت می شود کمی بالاتر از چشم چپ او قرار دارد. Davidenko در جایی گفته است که “مردم به همان چشمی که بالاتر باشد اول نگاه میکنند، یک چرخش به چپ کوچک تمایل به چپ را نابود میکند. این موضوع بسیار جالب است، من از قدرت آن متعجب شدم.”

او همچنین نشان داد تمایل چشم به بالا در وضعیت ۴۵ درجه سر در بیشترین حالت است و با ۹۰ درجه شدن این زاویه از بین می رود او میگوید “۹۰ درجه بسیار عجیب است. مردم نمیدانند به کجا نگاه میکنند و این باعث تغییر رفتار آنها می شود.”

یکی از جالب ترین وجه های این مطالعه این است که نشان میدهد چرا سگی که سرش زاویه ی اندکی دارد چنان واکنش گرم و مهربانی در اغلب انسانها بوجود می آورد.Devidenko می گوید “نگاه مستقیم چشمی میتواند در همه گونه ها تهدید باشد.وقتی سر می چرخد ، ما بیشتر به چشمی که بالاتر است نگاه میکنیم.به نظر من این یافته می تواند به صورت درمانی استفاده شود .”

نویسنده : فرانک جعفری | منبع خبر : دانشگاه کالیفرنیا
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.