T N V J
مجله مجازی علوم اعصاب تربت حیدریه
Tuesday, 11 August , 2020
امروز : سه شنبه, ۲۱ مرداد , ۱۳۹۹ - 22 ذو الحجة 1441
  پرینتخانه » آخرین اخبار, آخرین یافته های علوم اعصاب تاریخ انتشار : ۰۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۸ | 3357 بازدید |

نخاع در حرکات پیچیده دست همکاری دارد

ما اغلب فکر می کنیم که مغز مرکز اعمال پیچیده و کنترل در بدن است، اما آیا  "نخاع" نیز هوشمند است؟ به نظر می رسد، از آنچه ما فکر می کنیم هوشمندتر است.
نخاع در حرکات پیچیده دست همکاری دارد

مدارهایی که در طول ستون فقرات ما حرکت می کنند، چیزهایی مانند رفلکس درد در انسان و بعضی از عملکردهای کنترل حرکتی در حیوانات را مدیریت می کنند. در حال حاضر، تحقیقات جدید نشان داده است که نخاع قادر به پردازش و کنترل کارهای پیچیده تر، مانند موقعیت دست در فضای خارجی نیز می باشد.

“این تحقیق نشان داده است که در سطح نخاع حداقل یک عملکرد مهم رخ می دهد. به نقل ازاندرو پروزینسکی، استاد دانشکده پزشکی و دندان پزشکی شولیک، ارشد و نظارت مطالعات محقق و پژوهشگر کانادا در علوم اعصاب حسی-حرکتی، این یک موضوع کاملا جدید تحقیقاتی را با هدف «چه کار دیگری در سطح نخاعی انجام می شود و از چه اعمال دیگری بی اطلاعیم» مطرح می کند.

این نوع از کنترل دست نیاز به ورودی های حسی از اتصالات متعدد – به طور عمده آرنج و مچ دست دارد. پیش از این تصور می شد که این ورودی ها توسط قشر مغز پردازش شده و به دستورات حرکتی تبدیل می شوند.

با استفاده از تکنولوژی تخصصی رباتیک، از افراد خواسته می شد دست خود را در یک موقعیت هدف حفظ کنند و سپس ربات به وسیله خم شدن یا باز شدن مچ دست و آرنج به طور هم زمان، دست را از هدف جدا می کرد. محققان زمانی که عضلات آرنج و مچ برای پاسخ به ضربه ربات نیاز داشتند و اینکه آیا این پاسخ در بازگرداندن دست به موقعیت اولیه موفق بوده است، را اندازه گیری میکردند.

محققان با اندازه گیری زمان تأخیر پاسخ، توانستند تعیین کنند که پردازش در مغز یا نخاع اتفاق می افتد.

جف وایلر، پژوهشگر سرپرست این تحقیق گفت: “ما دریافتیم که این پاسخ ها با چنان سرعتی اتفاق می افتند که تنها محلی که در آن می توانند تولید شوند، مدارهای نخاع هستند. این مدارهای نخاع در واقع، به اتفاقاتی که در مفاصل مجزا اتفاق می افتد، اهمیتی نمی دهند؛ آنها موقعیت فضایی دست را مورد توجه قرار می دهند و پاسخی را می دهند که تلاش می کند دست را به موقعیت پیشین بازگرداند. ”

این واکنش تولید شده توسط نخاع به عنوان “رفلکس کششی” نامیده می شود و قبلا بسیار محدودتر به نظر می رسید.

Pruszynski  گفت: “از لحاظ تاریخی اعتقاد بر این بود که این رفلکس های ستون فقرات فقط برای بازگرداندن طول عضله به آنچه قبل از کشش بوده است عمل می کنند. ما نشان می دهیم که آنها واقعا می توانند کاری پیچیده تر انجام دهند؛ یعنی دست را در فضا کنترل کنند”.

این یافته به شدت به درک ما از علوم اعصاب و مدارهای نورونی کمک می کند و اطلاعات جدید و اهداف جدید را برای علوم توانبخشی فراهم می کند.

Pruszynski، یک دانشمند در موسسه تحقیقات Robarts و موسسه مغز و ذهن، گفت: “یک درک اساسی از مدارهای نورونی برای ایجاد هر گونه پیشرفت در توانبخشی ضروری است. در اینجا می توانیم ببینیم چگونه این دانش می تواند منجر به انواع مختلف روش های تمرینی که بر روی مدارهای نخاعی تمرکز کنند.”

نویسنده : مهلا رضایی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.