T N V J
مجله مجازی علوم اعصاب تربت حیدریه
Monday, 18 November , 2019
امروز : دوشنبه, ۲۷ آبان , ۱۳۹۸ - 21 ربيع أول 1441
  پرینتخانه » مقالات تاریخ انتشار : ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۳ | 1176 بازدید |

نشانگرهای زيستی ساختاری و متابولیتی در مالتیپل اسکلروز

مالتیپل اسکلروز یك دوره مزمن پیشرونده بیماری است که باعث گسترش مسیرهای پاتولوژیکی تخریب نورونی میشود.
نشانگرهای زيستی ساختاری و متابولیتی در مالتیپل اسکلروز

چــــــــكيده
مقدمه:  مالتیپل اسکلروز یك دوره مزمن پیشرونده بیماری است که باعث گسترش مسیرهای پاتولوژیکی تخریب نورونی مانند آسیب نوروآکسونی، آپوپتوز و گلیوز میشود. به علت پیچیدگی مکانیسم های دخیل در پاتوفیزیولوژی بیماری مالتیپل اسکلروز یافتن نشانگرهای زیستی معتبر بسیار دشوار است. با این حال یافتن نشانگرهای زیستی مؤثر که از حساسیت بالایی برخوردار هستند و قادر به تعیین سطح فعالیت و دوره بیماری باشد ضروری است. امروزه چندین نشانگر زیستی با تأثیر بالا در طراحی درمان اولیه، ارزیابی پاسخ به درمان های دارویی و تشخیص زودرس و تشخیص مراحل مختلف بیماری معرفی شده اند. هدف از این مطالعه مرور نشانگرهای زیستی مختلف شناخته شده در تشخیص مالتیپل اسکلروز است.

نتيجه گيري: پیچیدگی بیماری مالتیپل اسکلروز و نقش مهم نشانگرهای زیستی در تشخیص بیماری مالتیپل اسکلروز منجر به تمرکز مطالعات مختلفی براي ارزیابی مؤثرترین نشانگرهای زیستی شده است.

یافته ها حاکی از آنند که نشانگرهای زیستی مایع مغزی –نخاعی نسبت به نشانگرهای زیستی پلاسما معتبرترند. نشانگرهای زیستی مایع مغزی –نخاعی تحت تأثیر ریتم سیرکاردین قرار نميگیرند و در فضای زیر عنکبوتیه در گردش هستند که در تماس نزدیك با آسیب های سیستم عصبی و التهابی در بیماری مالتیپل اسکلروز هستند. در میان نشانگرهای زیستی ساختاری، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی پرکاربردترین روش ها در تشخیص بیماری مالتیپل اسکلروز مي باشد.

 

جهت دریافت مقاله کلیک کنید.

 

نویسنده : حمید آزادی | منبع خبر : شفای خاتم
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.