T N V J
مجله مجازی علوم اعصاب تربت حیدریه
Saturday, 4 April , 2020
امروز : شنبه, ۱۶ فروردین , ۱۳۹۹ - 11 شعبان 1441
  پرینتخانه » دسته‌بندی نشده تاریخ انتشار : ۲۲ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۷ | 1055 بازدید |

ورزشکاران آسیب دیده دیرتر به مسابقه بازگردند

با بررسی اسکن های دقیق بازیکنان آسیب دیده هاکی دانشگاه بریتیش کلمبیا دیده شد که بافت چربی محافظ در اطراف الیاف سلول های مغز، دو هفته پس از آسیب دیدگی شل شد، با وجود این که ورزشکاران احساس خوبی داشتند و تصور میکردند  آماده ی بازگشت به زمین یخ هستند.
ورزشکاران آسیب دیده دیرتر به مسابقه بازگردند

از دست دادن این عایق که میلین نامیده می شود، انتقال سیگنال های الکتریکی بین سلول های مغز و یا نورون ها را آهسته می کند. محققان قبلا در حیوانات نشان داده اند که این میلین تحلیل رفته می تواند به طور کامل با ضربات بعدی بدتر شود؛ وضعیتی شبیه به بیماری عصبی مولتیپل اسکلروزیس.

Alex Rauscher، استاد دانشکده اطفال و مرکز تحقیقات توسعه تصویربرداری عصبی کانادا، گفت: “این اولین شواهد محکم در انسان است که صدمه موجب آسیب میلین می شود.” “و آن دو هفته پس از ضربه کشف شد، زمانی که بازیکنان گفتند که احساس خوبی دارند و تصور میکردند آمادگی بازی را از طریق ارزیابی های استاندارد برگشت به بازی دارند. به این ترتیب ورزشکاران ممکن است پیش از زمان مناسب شروع به بازی کنند. ”

 

با انتشار در این ماه در Frontiers in Neurology این سومین مطالعه برگرفته از مطالعه غیر معمول قبل و بعد بازیکنان هاکی UBC است. قبل از شروع فصل، مغز ۴۵ تن از ورزشکاران با تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) اسکن شد؛ اگر آنها آسیب دیده بودند، سه روز، دو هفته و دو ماه بعد دوباره اسکن می شدند. یازده تن از ورزشکاران در طول فصل آسیب دیدند، و بیشتر آنها تحت اسکن های بیشتر MRI قرار گرفتند.

تصویربرداری MRI متعارف – نوعی که در بیمارستان ها برای ارزیابی آسیب مغزی انجام می شود، تخریب میلین را نشان نمی دهد. راولش و همکار فوق دکترای تحقیقات وی الکس وبر، از تجزیه و تحلیل دیجیتالی پیشرفته اسکن ها استفاده کردند، با استفاده از یک آنالیز آماری مبتنی بر پیکسل توسعه یافته بر اساس UBC، برای پیدا کردن تغییراتی که با بررسی بصری آشکار نمی شود.

 

تجزیه و تحلیل قبلی اسکن ورزشکاران مصدوم که توسط Rauscher در سال ۲۰۱۶ منتشر شده است، تغییراتی را در میلین در corpus callosum نشان داده است – بخشی از مغز که به ارتباط دو نیمکره مغز کمک می کند و از برخورد ناگهانی به جمجمه بیشتر آسیب می بیند. اما محققان نمیدانستند که آیا میلین از بین رفته است مانند مولتیپل اسکلروزیس یا به روش دیگری تغییر کرده است.

خوشبختانه چیز دیگری بود؛ یک ضعیف شدن موقت در اطراف فیبرهای عصبی که سلولهای مغز را متصل می کنند. هنگامی که بازیکنان مصدوم دو ماه پس از آسیب دوباره اسکن شدند، میلین آنها به حالت عادی بازگشته بود.

اما وبر می گوید یافته ها، یک دلیل قانع کننده برای حفظ ورزشکاران روی نیمکت ارائه می کنند، حتی اگر نشانه دیگری از خود نشان ندهند، که با آزمون استاندارد توانایی های شناختی، تعادل، هماهنگی و خلق و خوی اندازه گیری می شود.

وبر می گوید: “این نتایج نشان می دهد که حداقل دو هفته پس از یک آسیب بعضی تخریب ها به صورت پنهانی در حال وقوع است.” “گذراندن یک آزمایش آسیب ممکن است یک شاخص قابل اعتماد برای بهبود کامل مغز آن ها نباشد. ما ممکن است نیاز داشته باشیم که زمان بیشتری برای جلوگیری از هر گونه آسیب درازمدت انتظار بکشیم. “

نویسنده : مهلا رضایی | منبع خبر : Alex Rauscher
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.