T N V J
مجله مجازی علوم اعصاب تربت حیدریه
Tuesday, 11 August , 2020
امروز : سه شنبه, ۲۱ مرداد , ۱۳۹۹ - 22 ذو الحجة 1441
  پرینتخانه » آخرین اخبار, آخرین یافته های علوم اعصاب تاریخ انتشار : ۱۲ تیر ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۹ | 1020 بازدید |

چگونه یک کرم کوچک به شناسایی رمز و راز بزرگ در یک بیماری نادر کمک کرد

برنت مي گويد: "ما از رويكردي کاملا بي طرف براي درك چگونگي عملكرد ژن CCM1 در يك كرم كوچك استفاده كرديم. این کشف غیرمنتظره که این ژن ذخایر روی را برای کنترل بقای سلول تنظیم می کند سوالات جدید هیجان انگیزی ایجاد می کند که ممکن است ما را در درمان بیماران جدید کمک کند."
چگونه یک کرم کوچک به شناسایی رمز و راز بزرگ در یک بیماری نادر کمک کرد

ناهنجاری های غاری مغزی (CCM) یک بیماری نادر است که باعث ایجاد ناهنجاری در مویرگ های کوچک می شود که خون را در مغز حمل می کنند. این بیماری به عنوان بی نظمی هایی شبیه به تمشک، اغلب در مغز است که می تواند منجر به خونریزی، سکته مغزی و تشنج در افراد مضطرب شود. این بیماری شامل نقص در یکی از سه ژن CCM (CCM1، CCM2 یا CCM3) است و تقریبا یک تا شش هزار نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. در حال حاضر هیچ درمان بالینی برای درمان این بیماری وجود ندارد؛ بیماران به جراحی تهاجمی مغز برای درمان نیاز دارند، اما برخی از فرم های شدید را نمی توان با جراحی درمان کرد.

یکی از موانع اصلی در تحقیق بر روی CCM، شناسایی مسیرهای سیگنالینگ سلولی است که می تواند برای درمان بیماران مورد هدف قرار گیرد. یک تیم در بیمارستان کودکان (SickKids)، به رهبری دکتر برنت، دانشمند ارشد در برنامه زیست شناسی رشد و سلول های بنیادی در SickKids، در حال مبارزه با این چالش است. این تحقیق در ۱۷ آوریل در Nature Communications منتشر شد.

با غربال کردن هر ژن در ژنوم، تیم یک شبکه سیگنالینگ سلولی را به نام مسیر ERK5 شناسایی کرد که در غیاب CCM1 بیش از حد فعال شده بود. در حالیکه این کشف چند سال پیش در مدل های مهره دار مانند ماهی قزل آلا و موش انجام شده بود، این اولین بار بود که عملکرد CCM1 در C. elegans ثابت می شد. این کشف هیجان انگیز استفاده از این کرم کوچک را برای بررسی مولکول هایی که توسط مسیر ERK5 تنظیم می شوند را تایید می کند.

این کرم کوچک C. elegans، بسیار مفید است. در حالی که C. elegans عروق خونی ندارند، این حیوانات در سطح سلولی بسیار شبیه به انسان هستند. شباهت های ژنتیکی بین کرم ها و انسان ها به معنی آن است که یافته های در مورد کرم ممکن است برای انسان ها قابل استفاده باشد.

از آنجا که این ارگانیسم دارای هر سه ژن CCM است، می توان عملکرد هر یک از این سه ژن را متوقف کرد و از تکنیک های غربالگری قوی برای بازگشت سلول ها به حالت عادی استفاده کرد. این دقیقا همان رویکرد تیم تحقیقاتی است.

برای تعیین اینکه چگونه بیش از حد فعال شدن مسیر ERK5 منجر به نقایص سلولی CCM می شود، تیم هر ژنی که وقتی ERK5 غیر فعال می شود، دچار تغیر می شود را شناسایی کرد و متوجه شد که حامل روی Zipt-2.3 در سطوح بسیار پایین تر بیان شده است. از آنجایی که این انتقال دهنده های روی برای ذخیره سازی روی به طور مناسب دارای اهمیت هستند، تیم بررسی کرد که آیا قرارگیری روی در سلول ها در معرض اختلال قرار دارد یا خیر. فقدان zipt-2.3 منجر به عدم موفقیت سلول ها در نگهداری روی در عروق مخزنی شد. عدم ذخیره صحیح  روی در سلول منجر به توزیع مجدد در سراسر بدن می شود. به گفته دکتر برنت، این ممکن است دلیل آن باشد که نقص در سلول های عروق بیماران مبتلا به CCM رخ می دهد.

برنت مي گويد: “ما از رويكردي کاملا بي طرف براي درك چگونگي عملكرد ژن CCM1 در يك كرم كوچك استفاده كرديم. این کشف غیرمنتظره که این ژن ذخایر روی را برای کنترل بقای سلول تنظیم می کند سوالات جدید هیجان انگیزی ایجاد می کند که ممکن است ما را در درمان بیماران جدید کمک کند.”

همانطور که جستجو برای درمان بیماری CCM همچنان یک هدف جالب در جامعه پژوهش است، برنت و تیم او ثابت کرده اند که C. elegans ابزار مهمی برای شناسایی مولکول هایی که ممکن است برای درمان پیشرفت این بیماری در حال حاضر غیر قابل درمان مفید باشد. برنت می گوید: “من احساس می کنم و مطمئن هستم که ما می توانیم در مورد این بیماری از کرم فروتن یاد بگیریم.”

نویسنده : حمید آزادی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.